Odborné B2B služby
Jsme specialisté na firemní potřeby z pohledu
pronájmu prostor a jejich dlouhodobého využití.
Najdeme optimální řešení a ušetříme Vaše náklady.
Zkušenosti a reference
Za více než 10 let jsme zrealizovali
přes stovky projektů a našli nové zázemí
mnoha korporacím i start-upům.
Komplexní servis
Zabýváme se nejen pronájmem, Vaši firmu také přestěhujeme, připravíme prostory na míru nebo Vám zařídíme kompletní vybavení prostor.

V roce 2018 se v Praze plocha sdílených kanceláří zvětší o 66 %

V Praze meziročně naroste plocha sdílených kanceláří o 66%, ke konci roku 2017 čítala jejich celková plocha 16 500 čtverečních metrů, v roce 2018 se zvýší na 27 500 m2. Sdílené kanceláře se uplatňují i v regionech, v celé ČR se nachází 76 coworkingových center o celkové ploše přesahující 25 000 m2. Podle odhadů se současné plochy sdílených kanceláří do roku 2020 zdvojnásobí.

První coworkingové centrum bylo otevřeno v San Francisku v roce 2005, v ČR se tak stalo až v roce 2009. Nyní se v Praze nachází 43 center sdílených kanceláří a letos zaznamenají výrazný nárůst. Tři z osmi center se již v tomto roce otevřely, Coworking Port v Praze 8 a Work Lounge a další centrum v Praze 1. Mezi projekty s největší plochou nových sdílených kanceláří patří Praga Studios o celkové ploše 1350 m2, jehož otevření se plánuje na rok 2019. HubHub Na Příkopě 14 o celkové ploše 2000 m2 se otevře v červnu tohoto roku. Nejvíce ploch doručí Visionary (až 4700 m2), otevření se plánuje na červenec 2018. V Brně je 8 těchto center s plochou 4140 m2 a v Ostravě 4 s 1930 m2.

„Sdílené kanceláře se staly fenoménem posledních let především díky flexibilitě, úsporám a možnosti networkingu. Zájemci stačí klubové členství, se kterým může na jakoukoli dobu využít kancelářský prostor, který je zrovna k dispozici. V případě řetězců navíc může využít členství v pobočkách po celém světě. Kanceláře jsou většinou open space a nikdy nechybí společné kreativní prostory, které tvoří přibližně 20 % z celkového prostoru. V poslední době se ale významně začal zvyšovat počet privátních kancelářských jednotek. Členy také spojuje místní nabídka vzdělávacích akcí, business seminářů a mentorování,“ říká Radka Novak, partnerka v CW.

Mezi uživateli sdílených kanceláří v Česku převládají podnikatelé na volné noze, tedy živnostníci s 62 %. Prostor však využívají i korporátní firmy (24 %) v případech, kdy jejich zaměstnanci cestují do zahraničí a potřebují vhodný pracovní prostor, kde „loví“ novou pracovní sílu či inovativní nápady nebo stávajícím zaměstnancům dopřávají flexibilitu a více kreativní prostředí ve snaze udržet si ty největší talenty. Mezi zvučná korporátní jména, která využívají coworking, patří Microsoft, Accenture, Amazon, Google, Dell, Samsung, HSBC či Volkswagen. Původně nejčastější uživatelé coworkingových center – start-upy tvoří nyní pouze 14 %. Sdílené kanceláře jim pomáhají snižovat riziko spojené s tradičními kancelářemi, s kterými se pojí dlouholetá smlouva a vysoké provozní náklady.

Pouze 40 % coworkingových center na světě podle CW generuje zisk. To platí i pro Prahu, přičemž průměrná cena za pronájem kancelářského místa je 3600 Kč za měsíc a 300 Kč za den. Ziskovost roste s velikostí plochy sdílených kanceláří, ale také s jejím věkem. Čím větší počet členů centrum má a čím déle je na trhu, tím lepší jsou jeho ekonomické výsledky. Celých 40 % všech coworkingových center v Praze je o velikosti do 150 m2. Sdílené kanceláře nad 1000 m2 tvoří jen 10 % a méně. Současný trend je však prostory stále rozšiřovat, dá se proto očekávat, že současné průměrné hodnoty se do budoucna změní.

Mezi největší společností provozující coworkingová centra v ČR patří Regus, původně provozovatel výhradně servisovaných kanceláří. Nyní se přizpůsobuje poptávce a coworkingový koncept zapracovávají do stávajících center. Momentálně provozuje pro coworking 6430 m2 kancelářské plochy. Druhý největší podíl má připravovaný Business Link s 4700 m2, zbytek trhu se dělí mezi InnoCrystal, Work Lounge, HubHub, Impact HUB, Scott & Weber, K10, PaperHub a Node5. Ve světě je největším provozovatelem We Work. V ČR ještě neoperuje, ale vhodné prostory již vyhlíží. Další, kteří možná budou následovat, jsou společnosti MindSpace, Betahaus nebo Talent Garden. Coworkingové prostory začínají nabízet i hotely v rámci svých aktuálních prostor.

Najdeme Vám vhodné prostory

Vyplňte prosím tento formulář a my se Vám ozveme s nabídkou prostor na míru.

  Vaše jméno (*)

  Váš telefon (*)

  Váš e-mail (*)

  Popište co požadujete, lokalitu, typ prostor apod.

  * povinná pole

  X
  Zadejte poptávku