Odborné B2B služby
Jsme specialisté na firemní potřeby z pohledu
pronájmu prostor a jejich dlouhodobého využití.
Najdeme optimální řešení a ušetříme Vaše náklady.
Zkušenosti a reference
Za více než 10 let jsme zrealizovali
přes stovky projektů a našli nové zázemí
mnoha korporacím i start-upům.
Komplexní servis
Zabýváme se nejen pronájmem, Vaši firmu také přestěhujeme, připravíme prostory na míru nebo Vám zařídíme kompletní vybavení prostor.

Český trh coworkingových kanceláří se meziročně zvětší o více než 50%

Poptávka po sdílených kancelářích v Česku výrazně stoupá, nárůst ploch se meziročně pohybuje mezi 50 až 70 %. Důvodem výrazného rozšiřování je v porovnání se západními státy velmi nízká srovnávací základna. Sdílené kanceláře v Česku koncem minulého roku zabíraly 39 tisíc čtverečních metrů, letos by mělo přibýt dalších 22 tisíc m2. Pokud bude výstavba pokračovat podle plánů, celý sektor by se měl letos rozrůst o 56 %.

Trh s coworkingovými kancelářemi je v ČR poměrně mladý, první oficiální sdílená kancelář byla otevřena v roce 2009. V Dánsku a Rakousku se objevily již v roce 2002, v USA v roce 2005. „Mnoho investorů počítá s tím, že sektor sdílených kanceláří bude v Česku dále růst. Zastoupení mají i důležití světoví hráči jako je Business LinkWe Work nebo Spaces. Očekáváme, že využívaná plocha coworkingu se rozroste ke konci letošního roku na 61 tisíc m2. To by znamenalo, že by tvořila 1 procento všech kancelářských ploch v Česku,“ uvádí ředitel korporátního bankovnictví Expobank CZ Jiří Procházka. „Coworkingová centra už dnes nevyužívají jen freelanceři nebo začínající podnikatelé, ale i větší společnosti či korporace, které se potýkají s nedostatkem kancelářských prostor a hledají flexibilní rychlé řešení, nebo chtějí své projektové či inovační týmy umístit do inspirativního prostředí,“ doplňuje Petra Hubačová z Business Link.

Celosvětově existuje přibližně 14 tisíc coworkingových center, které navštěvuje zhruba 1,2 milionu pracovníků. Analytici BNP Paribas Real Estate očekávají, že do roku 2020 stoupne počet center na 28 tisíc a počet jejich aktivních uživatelů na 4 miliony. „V Česku je velmi pravděpodobné, že developeři budou v rámci připravovaných kancelářských projektů již dopředu počítat s tím, že určité části budov budou využívány právě pro coworking,“ míní Procházka.

Podle Prague Research Forum bylo v Praze během posledního čtvrtletí 2018 dokončeno celkem 28 500 m2 kancelářských prostor. Celkový objem moderních kanceláří tak vzrostl na 3,475 100 m2. Dokončen byl projekt City Element (7600 m2, Praha 4) a rekonstrukce budovy BB Centrum A (20 900 m2, Praha 4). Celkem bylo v roce 2018 dokončeno téměř 156 900 m2 kancelářských prostor. V roce 2019 by to mělo být až 214 800 m2 kancelářských prostor. Dalších 134 000 m2 je ve výstavbě s plánovaným dokončením mezi lety 2020 a 2021. Nejvyšší nájemné v pražských kancelářích loni podle KPMG meziročně vzrostlo v průměru o 2,5 % na 246 eur za m2 na rok.

Najdeme Vám vhodné prostory

Vyplňte prosím tento formulář a my se Vám ozveme s nabídkou prostor na míru.

  Vaše jméno (*)

  Váš telefon (*)

  Váš e-mail (*)

  Popište co požadujete, lokalitu, typ prostor apod.

  * povinná pole

  X
  Zadejte poptávku