Odborné B2B služby
Jsme specialisté na firemní potřeby z pohledu
pronájmu prostor a jejich dlouhodobého využití.
Najdeme optimální řešení a ušetříme Vaše náklady.
Zkušenosti a reference
Za více než 10 let jsme zrealizovali
přes stovky projektů a našli nové zázemí
mnoha korporacím i start-upům.
Komplexní servis
Zabýváme se nejen pronájmem, Vaši firmu také přestěhujeme, připravíme prostory na míru nebo Vám zařídíme kompletní vybavení prostor.

V kancelářském developmentu v Praze skončilo období spekulativní výstavby

Za tři čtvrtletí 2020 přibylo na pražském realitním trhu přes 140 000 čtverečních metrů kancelářských ploch. Oproti minulému roku jde o 35% nárůst. Zahájeny byly nové projekty, přestože vlivem koronavirové pandemie se snížila poptávka nájemců. Aktuálně je v Praze neobsazeno 7,2 % moderních kanceláří, což odpovídá 267 300 m2 ploch. Roste však i nabídka podpronájmů, které v oficiální evidenci volných ploch nefigurují.

smichov-city-sm1-1

Banky jsou při financování nových kancelářských projektů nyní obezřetnější, vyžadují vyšší míru předpronájmů a také větší podíl vlastního kapitálu než před pandemií. Tím skončilo období spekulativní výstavby bez zajištěných nájemců. V minulosti byly banky ochotny udělat výjimku v případě některých prémiových lokalit, nyní však požadují minimální obsazenost u všech projektů bez rozdílu.

Ve 3. čtvrtletí začala výstavba sídla Nejvyššího kontrolního úřadu v areálu bývalého holešovického pivovaru, administrativní budovy Florenc Gate nebo části rozsáhlého projektu Smíchov City, kde má do konce roku 2025 vzniknout 128 000 m2 administrativní plochy.

Mezi budovy dokončené patřily AFI City na Praze 9 o ploše 17 300 m2 nebo The Flow Building na Václavském náměstí (14 830 m2). Do konce roku by mělo v Praze přibýt přes 21 000 m2 kancelářských prostor a v dalších čtvrtletích to podle predikcí bude několikanásobně více.

Největší transakcí 3. čtvrtletí bylo prodloužení nájemní smlouvy UniCredit Bank v budově Filadelfie v BB Centru. Prostor o výměře 22 900 m2 může banka po dohodě s vlastníkem Passerinvest Group využívat až do roku 2033. Díky této transakci si realizovaná poptávka zachovala svoji úroveň z předchozích čtvrtletí, nicméně v porovnání s předešlými roky je výrazně nižší. Ve 3. kvartálu činila čistá realizovaná poptávka 32 400 m2, z toho 2200 m2 podpronájmy.

Výše nájemného se téměř nezměnila, přestože se kancelářský trh v Praze stává z trhu pronajímatelů trhem nájemců. Pokud k úlevám dochází, týkají se spíše příspěvků na stěhování, adaptaci prostor nebo technologické vybavení, případně mají podobu nájemních prázdnin. Vzhledem k vyčkávací taktice řady nájemců se dalších změn může dočkat ještě do konce roku. Už nyní se poptávka propadla na úroveň z roku 2013.

Najdeme Vám vhodné prostory

Vyplňte prosím tento formulář a my se Vám ozveme s nabídkou prostor na míru.

  Vaše jméno (*)

  Váš telefon (*)

  Váš e-mail (*)

  Popište co požadujete, lokalitu, typ prostor apod.

  * povinná pole

  X
  Zadejte poptávku