Odborné B2B služby
Jsme specialisté na firemní potřeby z pohledu
pronájmu prostor a jejich dlouhodobého využití.
Najdeme optimální řešení a ušetříme Vaše náklady.
Zkušenosti a reference
Za více než 10 let jsme zrealizovali
přes stovky projektů a našli nové zázemí
mnoha korporacím i start-upům.
Komplexní servis
Zabýváme se nejen pronájmem, Vaši firmu také přestěhujeme, připravíme prostory na míru nebo Vám zařídíme kompletní vybavení prostor.

Pražský kancelářský trh čelí výpadku nabídky: Do konce roku 2023 se má dokončit pouze 67 tisíc m2 kanceláří

Pražský kancelářský trh čelí výzvám, jelikož v roce 2023 očekáváme pouze dokončení 7 nových kancelářských projektů s celkovou plochou 66 800 metrů čtverečních. Ve 2. čtvrtletí tohoto roku nebyla dokončena ani zahájena žádná nová kancelářská budova, což má za následek stagnaci celkového objemu moderních kancelářských prostor v Praze, který zůstal na úrovni 3,85 milionu metrů čtverečních. Analytici z Prague Research Forum upozorňují na potenciální nedostatek kvalitních kancelářských prostor k pronájmu v blízké budoucnosti.

„Během posledních 12 měsíců nebyla zahájena žádná nová výstavba kancelářských prostor. Postupně ubývající volné kapacity mohou vést k nedostatku kvalitních kancelářských ploch k pronájmu. Zvyšování úrokových sazeb a rostoucí náklady na stavební práce vedly k významnému růstu nájmů, které byly v minulých 10 letech relativně stabilní. U části trhu očekáváme, že tento trend může i nadále pokračovat,“ uvádí Radana Williams z Colliers.

V průběhu 2. čtvrtletí roku 2023 bylo ve výstavbě zhruba 143 600 metrů čtverečních kancelářských ploch. Nejvíce rozestavěných projektů se nacházelo v oblastech Prahy 1 (26 %), Prahy 10 (20 %) a Prahy 5 (19 %). Z celkové nabídky kanceláří tvoří 74 % budovy třídy A, zatímco nejkvalitnější prostory s hodnocením AAA dosahují téměř 17 %.

Celková hrubá realizovaná poptávka, včetně renegociací a podnájmů, dosáhla ve 2. čtvrtletí objemu 148 800 metrů čtverečních, což představuje meziroční nárůst o 23 % a mezičtvrtletní růst o 10 %. Nejvyšší poptávka byla zaznamenána v obvodech Praha 4 (41 %), Praha 5 (16 %) a Praha 1 (14 %). Technologické společnosti dominují v nejvyšší míře realizované poptávky (42 %), následovány finančními (9 %) a farmaceutickými firmami (7 %). Z celkové hrubé poptávky představovaly nově pronajaté prostory a expanze ve stávajících budovách 41 %, zatímco předpronájmy nových kanceláří ve výstavbě tvořily 4 %. Renegociace smluv představovaly většinu poptávky (53 %), a podnájmy již pronajatých prostor byly zastoupeny 2 %.

Mezi největšími transakcemi ve 2. čtvrtletí 2023 byla přejednání nájemních smluv, zejména v případě DHL Information Services v areálu The Park (18 000 m2) v Praze 4 a Microsoft v Delta na Brumlovce (16 100 m2) v Praze 4. Největším novým pronájmem byl uzavřený kontrakt s firmou Sandoz na ploše 5700 metrů čtverečních v budově Enterprise v Praze 4. Čistá absorpce, vyjadřující změnu obsazených kancelářských ploch na trhu za dané období v porovnání s předchozím čtvrtletím, vzrostla o 13 600 metrů čtverečních.

Neobsazenost kancelářských prostor klesla ze 7,6 % v 1. čtvrtletí na 7,3 % ve 2. čtvrtletí. Celková plocha volných kanceláří na konci tohoto čtvrtletí dosáhla 279 600 metrů čtverečních. Nejvíce volných prostor bylo dostupných v Praze 4 (53 800 m2) a Praze 5 (50 700 m2). Nejméně neobsazených ploch bylo v Praze 10 (7700 m2) a Praze 2 (8700 m2). V procentuálním vyjádření nejvyšší neobsazenost byla zaznamenána v Praze 3 (20,4 %) a Praze 9 (14,4 %), nejnižší v Praze 8 (3,9 %) a Praze 10 (5,0 %).

Nejvyšší dosahované nájemné (tzv. prime) se ve 2. čtvrtletí 2023 stabilizovalo v rozmezí 26,5 až 27 eur za metr čtvereční za měsíc pro nejlepší kancelářské prostory v centru města, 17,75 až 18,25 eur v širším centru a 15 až 16 eur v okrajových částech města. Rostoucí ceny stavebních prací se kromě nájemného promítají také do nabídek příspěvků na kancelářské vestavby, případně jiných pobídek.

Situace na pražském kancelářském trhu ukazuje na rostoucí tlak a nedostatek nabídky kvalitních prostor pro nájemce. Zpomalení v nové výstavbě kanceláří může vést k omezeným možnostem expanze pro firmy působící v Praze, a to může mít důsledky na konkurenceschopnost města jako atraktivního podnikatelského centra.

Jelikož nedostatek nabídky a rostoucí ceny jsou očekávány i v následujících kvartálech, firmy hledající kancelářské prostory by měly pečlivě zvažovat své možnosti a případně plánovat pronájem s dostatečným předstihem. Servisovaná kancelářská centra se mohou stát atraktivní alternativou pro menší firmy a start-upy, neboť nabízejí flexibilní podmínky pronájmu a snižují tak vstupní náklady pro nové podnikatele.

Vzhledem k omezeným možnostem nové výstavby je důležité sledovat vývoj trhu a potenciální nové projekty v plánech developerských společností. Podporování inovativních a udržitelných kancelářských budov se stává klíčovým faktorem pro rozvoj pražského kancelářského trhu, a také pro atraktivitu města jako celku.

Konečně, spolupráce mezi veřejnými institucemi, developerskými společnostmi a realitními firmami může hrát klíčovou roli při řešení výpadku nabídky kancelářských prostor v Praze. Směřování k udržitelnému a inovativnímu rozvoji může pomoci udržet Prahu jako atraktivní destinaci pro investice a podnikání i v době, kdy trh čelí výzvám omezené nabídky kancelářských ploch.

Najdeme Vám vhodné prostory

Vyplňte prosím tento formulář a my se Vám ozveme s nabídkou prostor na míru.

  Vaše jméno (*)

  Váš telefon (*)

  Váš e-mail (*)

  Popište co požadujete, lokalitu, typ prostor apod.

  * povinná pole

  X
  Zadejte poptávku