Odborné B2B služby
Jsme specialisté na firemní potřeby z pohledu
pronájmu prostor a jejich dlouhodobého využití.
Najdeme optimální řešení a ušetříme Vaše náklady.
Zkušenosti a reference
Za více než 10 let jsme zrealizovali
přes stovky projektů a našli nové zázemí
mnoha korporacím i start-upům.
Komplexní servis
Zabýváme se nejen pronájmem, Vaši firmu také přestěhujeme, připravíme prostory na míru nebo Vám zařídíme kompletní vybavení prostor.

Nejdražší kanceláře v Evropě má Londýn, Praha patří mezi 20 nejdražších měst Evropy

V cenách prémiových kanceláří patří Praha mezi 20 nejdražších měst Evropy. Vyplývá to ze statistik webu statista.com, podle níž se průměrná roční cena pronájmu za m2 v české metropoli pohybovala v druhé polovině 2019 na 270 eur za rok. Nejdražší v Evropě je Londýn (1287 eur), dražší než Praha jsou také Budapešť (294 eur) či Varšava (288 eur). Při zohlednění ekonomické výkonnosti jednotlivých měst však Praha patří k relativně nejdražším destinacím. I přesto je o prémiové kanceláře v hlavním městě ČR dlouhodobě nebývalý zájem a nabídka volných prostor tohoto typu je na minimu.

V současné době je v Praze zhruba 3,5 milionu m2 kancelářských ploch. Nabídka nicméně nezvládá plně uspokojit poptávku, nedostatkovým zbožím jsou především luxusní kanceláře v atraktivních částech města. Praha tak na nejžádanějších adresách trpí obdobným nedostatkem jako například Berlín nebo Curych, v nichž se podíl volných prémiových kanceláří na konci roku 2018 pohyboval pod 2 %.

S celkovou neobsazeností 5 % patří Praha mezi metropole s nejnižší nabídkou, většina nově budovaných prostor bývá nájemci obsazena již před dokončením stavebních prací. Dlouhotrvající zájem vyplývá zejména z výkonu ekonomiky a rozvoje Prahy, v níž zřizují pobočky či ústředí zahraniční společnosti. Za nízkou neobsazenost je přitom odborníky považována hranice 10 %, s níž se v současnosti musí vypořádat celá řada evropských měst.

Přestože jsou v řadě velkoměst západní Evropy ceny několikanásobné, při zohlednění výkonu ekonomiky patří Praha k relativně nejdražším. „Například v Paříži, která je v absolutních hodnotách hned za Londýnem nejdražší destinací, jsou náklady na pronájem prémiových kanceláří zhruba třikrát vyšší než v Praze. Hrubý domácí produkt na hlavu je ve francouzské metropoli ve srovnání s naším hlavním městem přibližně šestinásobný,“ říká Jana Gerhátová ze společnosti Business Link s tím, že pro některé firmy působící v Praze jsou tak dlouhodobé fixní náklady za prémiové prostory neúměrně vysoké a snižují rentabilitu jejich podnikání.

Společnosti z požadavků na vysokou kvalitu kancelářských prostor ale nepolevují, hledají nové alternativy. „Zaměstnavatelé věnují pracovnímu prostředí mnohem větší pozornost než dříve. Pracovní trh je téměř vyčerpán a společnosti musí být opatrné při plánování expanze. Vzhledem k nemalým fixním nákladům a omezené nabídce tak stále častěji volí prémiové flexibilní kanceláře. V nich mají možnost si pronajmout požadovaný počet míst na libovolně dlouhou dobu. Očekávají, že budou jejich novým i stávajícím zaměstnancům poskytnuty komplexní služby, a ti se tak budou moct soustředit pouze na své pracovní úkoly. Přitom zaplatí pouze za tolik prostoru, který dokáží efektivně využít. To jim pomůže optimalizovat náklady,“ uzavírá Gerhátová.

kancelare-pronajmy-2019

Najdeme Vám vhodné prostory

Vyplňte prosím tento formulář a my se Vám ozveme s nabídkou prostor na míru.

  Vaše jméno (*)

  Váš telefon (*)

  Váš e-mail (*)

  Popište co požadujete, lokalitu, typ prostor apod.

  * povinná pole

  X
  Zadejte poptávku