Odborné B2B služby
Jsme specialisté na firemní potřeby z pohledu
pronájmu prostor a jejich dlouhodobého využití.
Najdeme optimální řešení a ušetříme Vaše náklady.
Zkušenosti a reference
Za více než 10 let jsme zrealizovali
přes stovky projektů a našli nové zázemí
mnoha korporacím i start-upům.
Komplexní servis
Zabýváme se nejen pronájmem, Vaši firmu také přestěhujeme, připravíme prostory na míru nebo Vám zařídíme kompletní vybavení prostor.

Do roku 2018 se v Praze postaví 450 tisíc m2 kanceláří

Nepřirozený výkyv v nabídce nových kanceláří v loňském roce, kdy bylo na pražský trh dodáno pouze 33 400 čtverečních metrů nových kanceláří, se letos vyrovná. Aktuálně je ve výstavbě 330 000 m2 nových administrativních prostor, z nichž by mělo být 171 000 m2 dokončeno letos. V roce 2018 by se měl na pražský trh dostat největší objem nových kancelářských ploch od roku 2008, celkem 272 000 čtverečních metrů. Společně s letošním rokem má nový přírůstek činit téměř 450 000 m2. Tím se výstavba zatím nejvíce přiblíží dosud rekordním rokům 2007 a 2008, kdy kancelářský trh zaznamenal bezmála půl milionu čtverečních metrů nových kancelářských prostor.

Butterfly1

Množství volných kancelářských ploch loni kleslo meziročně o 4 procentní body, což představuje nejprudší pokles za posledních deset let. Aktuálně je z celkem 3,2 milionu m2 kancelářských ploch v Praze volných 10,6 %, nejméně od roku 2009.

I přes velký objem kancelářských ploch, které mají být v roce 2017 dokončeny, bude poptávka stále převyšovat nabídku. Množství prostor zamluvených k pronájmu ještě před jejich dokončením stoupá již dva roky v řadě a ani letos tomu nebude jinak. V roce 2015 si nájemci předpronajali celkem 33 000 m2 kancelářských ploch, v loňském roce 41 000 m2. Pro letošní rok je již nyní předpronajato 51 000 m2. Největší zájem o kanceláře mají velké mezinárodní společnosti. Nejaktivnější je sektor IT, který si v loňském roce pronajal 18 % a sektory profesionálních služeb (12 %) a farmacie (12 %).

Developeři se snaží trh nasytit novou výstavbou. Nejsilnější aktivitu vyvíjí slovenské finanční skupiny, jako jsou Penta a HB Reavis. Ze zahraničních developerů je nejaktivnější Skanska. Při hledání vhodných pozemků ovšem developeři často naráží na nebývale vysoké ceny a náročné schvalovací procesy, které se běžně táhnou i několik let. I z tohoto důvodu roste popularita brownfieldů, u nichž bývá jednodušší získat od úřadů potřebná povolení, jelikož jejich přestavba má pozitivní dopad na okolí.

Například holešovické Bubny, jeden z největších brownfieldů v Praze, si dělí několik developerů. V současné době zde roste kancelářská budova Visionary developera Skanska, většinou území disponuje CPI a Unibail Rodamco. Mění se také rozsáhlý brownfield ve Vysočanech a v plánu je výstavba Penty v okolí Masarykova nádraží.

V letošním roce majitelé nemovitostí pravděpodobně místo zvyšování nájemného přistoupí k lehké redukci dříve masivních pobídek. Mezi pobídky patří poskytovaný příspěvek na vestavbu a tzv „rent-free“, tedy několikaměsíční osvobození od placení nájemného. Stejně jako v roce 2016 se tak i letos v centru Prahy setkáme s nejvyšším nájemným okolo 19,5 eur na m2 na měsíc. Ve vnitřním městě se bude nájemné pohybovat do 15 eur a ve vnějším městě do 13,5 eur za m2 na měsíc.

Najdeme Vám vhodné prostory

Vyplňte prosím tento formulář a my se Vám ozveme s nabídkou prostor na míru.

  Vaše jméno (*)

  Váš telefon (*)

  Váš e-mail (*)

  Popište co požadujete, lokalitu, typ prostor apod.

  * povinná pole

  X
  Zadejte poptávku