Odborné B2B služby
Jsme specialisté na firemní potřeby z pohledu
pronájmu prostor a jejich dlouhodobého využití.
Najdeme optimální řešení a ušetříme Vaše náklady.
Zkušenosti a reference
Za více než 10 let jsme zrealizovali
přes stovky projektů a našli nové zázemí
mnoha korporacím i start-upům.
Komplexní servis
Zabýváme se nejen pronájmem, Vaši firmu také přestěhujeme, připravíme prostory na míru nebo Vám zařídíme kompletní vybavení prostor.

Výstavba kancelářských budov v Evropě dosahuje pětiletého maxima

V letošním roce by na 24 trzích v Evropě měla být dokončena výstavba kancelářských prostor o ploše 5,2 milionu čtverečních metrů, což je o 26 % více než loni. Obdobný objem administrativních ploch (5,1 milionů m2) by měl být dokončen i v roce 2022. Jedná se o nejvyšší objem dokončené výstavby za posledních pět let. Průměrná míra neobsazenosti v řadě evropských měst, včetně Berlína, Stockholmu, Amsterodamu a Paříže, však zůstane pod hranicí 6 %, což je zařadí mezi trhy s vysokou mírou konkurence pronájmu. Uvádí to nejčerstvější zpráva European Office Development společnosti Savills.

Vzhledem k tomu, že 54 % kancelářských prostor, které mají být dokončeny v roce 2021 a 39 % v roce 2022, je předpronajato, budou kvůli předpokládané úrovni poptávky všechny nové prostory rychle obsazeny. „Z prostor, které mají být v Praze dokončeny v letech 2021 – 2022, je 44 300 m2 již předpronajato a spekulativní výstavba je odhadována na 122 000 m2, což odpovídá 3,3 % současné celkové nabídky,“ říká Lenka Pechová ze Savills.

Největší nedostatek prémiových kanceláří bude v Berlíně, kde se letos očekává 2,3 % neobsazenost, přičemž i v ostatních německých městech je nabídka volných kancelářských ploch velmi nízká. V roce 2021 by měla míra neobsazenosti v Kolíně nad Rýnem klesnout na 2,9 %, zatímco v Hamburku by mohla dosáhnout 4 %. Podíly předem zasmluvněných ploch jsou nižší než v předchozích letech, kdy se pohybovaly mezi 55 % a 60 %, nicméně kvalitní pracovní prostory jsou pro nájemce prioritou, a protože se očekává, že tento trend bude pokračovat, nabídka zůstává omezená.

Nedostatek kancelářských prostor byl zaznamenán také ve Stockholmu, kde se neobsazenost pohybuje na 5 %, a dále v Mnichově, kde by nepronajaté kancelářské prostory mohly tvořit 4 % trhu. V Lisabonu to bude 7,2 %, v londýnském West Endu 7,3 %, v Barceloně a Praze se pro konec roku předpokládá 8,5 % neobsazených prostor. Zvýšení sekundární nabídky by mělo způsobit celkový růst průměrné míry neobsazenosti v celé oblasti, nicméně velká část z toho nemusí být atraktivní z hlediska splnění současných požadavků nájemců, zejména týkajících se oblasti ESG a digitalizace.

Objem neobsazených kanceláří má vést k posunu o 80 bazických bodů nahoru, takže prázdné kanceláře budou v průměru tvořit 7,5 % z celkové nabídky. Na evropských trzích se předpokládá nejvyšší míra neobsazenosti ve Varšavě (11 %), Bukurešti (11 %) a pařížské čtvrti La Defense (13,5 %).

„V Evropě letos přibude 1,5 krát více moderních kanceláří, než je objem všech administrativních ploch v Praze. Vzhledem k tomu, že si již většinu z těchto prostor stihly firmy pronajmout, a to i navzdory nejistotě spojené s pandemií, bylo by mylné se domnívat, že kancelářský sektor je v úpadku. Z čísel je navíc již nyní zřejmé, že příští rok bude z hlediska nabídky a poptávky přinejmenším podobný. I v ČR firmy přecházejí na hybridní model práce, který kombinuje práci z domova a z kanceláře, a tak zájem o moderní a ekologické budovy, které tomuto stylu práce více vyhovují, roste,“ míní vedoucí oddělení pronájmu kancelářských prostor, Savills ČR a SR Pavel Novák.

Najdeme Vám vhodné prostory

Vyplňte prosím tento formulář a my se Vám ozveme s nabídkou prostor na míru.

  Vaše jméno (*)

  Váš telefon (*)

  Váš e-mail (*)

  Popište co požadujete, lokalitu, typ prostor apod.

  * povinná pole

  X
  Zadejte poptávku