Lidé se vrací do kanceláří, obsazenost v Praze překročila magickou hranici 60 %
Fyzická obsazenost kanceláří v Praze poprvé od začátku pandemie přesáhla 60 %. V říjnu letošního roku dosáhla úrovně 61 %, což představuje výrazný nárůst o 23 procentních bodů oproti roku 2022. I přesto, že se Praha pyšní tímto růstem, zůstává na třetím místě v žebříčku evropských měst – před ní se umístil Madrid s 66 % a londýnská oblast West End s 63 %.
Podle aktuálního průzkumu Savills European Office Occupancy Rates je nejvytíženějším dnem v pražských kancelářích středa, kdy obsazenost dosahuje 66 %. Pátek naopak zůstává dnem s nižší aktivitou, a to nejen v Praze, ale i v dalších evropských městech. V Praze však i tento den zaznamenává překvapivě vysokou míru obsazenosti, a to 53 %.
„Před pandemií byla fyzická obsazenost kolem 70 %, a nyní očekáváme, že se ustálí kolem 60 %. Tento výsledek naznačuje, že firmy i zaměstnanci hledají rovnováhu mezi prací v kanceláři a z domova,“ komentuje Pavel Novák ze společnosti Savills. Dodává, že k návratu do kanceláří přispívají také zlepšení pracovního prostředí, přičemž řada firem investovala značné prostředky do modernizace svých prostor. „Všímáme si, že roste i počet společností, které zavádějí přísnější hybridní pracovní systémy,“ upřesňuje Novák.
Analytička Lenka Pechová zdůrazňuje, že kromě pátků, kdy jsou kanceláře obecně méně zaplněné, překračuje obsazenost kanceláří v Praze během pracovního týdne zmíněnou 60% hranici. „Důvody mohou být různé – od potřeby osobní interakce mezi kolegy až po klidné a komfortní pracovní prostředí. Firmy se snaží vytvářet podmínky, které zaměstnancům vyhovují, a usilují o to, aby kanceláře byly přívětivým místem pro práci,“ říká Pechová. Připomíná však, že páteční home office zůstává v Praze populární, i když je méně rozšířený než před rokem.
Madrid si udržuje prvenství v obsazenosti kanceláří díky faktorům, jako je vyšší podíl obyvatel žijících v centru města, kratší doba dojíždění a příjemné pracovní prostředí. Londýn se pak zaměřuje na udržení čtyřdenní pracovní přítomnosti zaměstnanců v kancelářích, přičemž technologické firmy jsou v tomto ohledu stále o něco benevolentnější, ale i ony postupně zpřísňují své požadavky.